Co je IBS?

Často kladené otázky týkající se IBS

Co jíst v případě, že mám IBS?

Průběh IBS je u každého člověka jiný, existuje však několik shodných prvků. Určitou zajímavostí je, že široce podporovaná, zdravá středomořská strava, která je bohatá na ovoce a zeleninu a je nejvhodnější v případě srdečních onemocnění a při prevenci rakoviny, není vždy ideální pro osoby s IBS.

Na prvním místě se doporučuje zjistit si ty potraviny, které nám nevyhovují. Víme, že to není snadné. Dobrým startovacím bodem je pozorování toho, jaké druhy potravin nám způsobují bolest a zesilují problémy. A to je u každého člověka odlišné. Obecně lze říci, že v případě zácpy bychom se měli vyhnout potravinám, o nichž je známo, že zácpu způsobují. Pokud je hlavním příznakem nadýmání, omezíme přísun nadýmavých potravin, a během období průjmu projímavých potravin.

Doporučuje se rovněž zvážit užívání probiotik a prebiotik, která pravděpodobně sehrávají v případě lidí s IBS významnou roli, neboť přispívají k navrácení a udržení přirozené rovnováhy střevní mikroflóry. Řada studií totiž prokázala, že střevní mikroflóra pacientů s IBS je narušená a má jiné zastoupení probiotických mikroorganismů ve srovnání se zdravými jedinci. Pozitivní účinky na IBS byly pozorovány po podání probiotik z rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces boulardii.

Co je IBS?

IBS je onemocnění, při němž vás trápí bolesti břicha a neustálé návštěvy toalety, které se často opakují a trvají dlouhou dobu. Bolest je způsobena zácpou, nebo právě naopak – průjmem. Může docházet i k bolestivému nadýmání. Tyto příznaky se objevují pravidelně, jsou časté (i jednou týdně) a trvají obvykle měsíce, někdy i roky. Možná je přisuzujete konzumaci některých jídel (např. syrové cibule nebo čokolády), ale nepovažujete je za závažné onemocnění, které by bylo potřeba řešit. Pokud se u vás návštěva toalety stane úzkostnější než jiná běžná činnost či jiná každodenní aktivita, snažte se dozvědět více o syndromu IBS – mohl by totiž být příčinou vašich obtíží.

Jak rozpoznat IBS?

Diagnózu IBS by měl stanovit lékař. Bohužel neexistují žádné testy a vyšetření, které by mohly s jistotou potvrdit nebo vyvrátit, že se jedná o IBS. Lékař tedy podrobnou analýzou vašich příznaků a obecného zdravotního stavu rozhodne, jaká další vyšetření a diagnostické testy je potřeba provést, aby se vyloučila jiná závažná onemocnění. Protože každý člověk je jiný, tato vyšetření se mohou u jednotlivých osob lišit. Máte-li podezření, že trpíte syndromem IBS, nezdráhejte se zeptat svého praktického lékaře, co si o této možnosti myslí. Upřímný rozhovor a vzájemná důvěra je první krok k tomu, jak se uzdravit!

Jak lékař léčí IBS?

Léčbu IBS zpravidla započne všeobecný praktický lékař. Pamatujte však, že léčba tohoto onemocnění nemá jednoduchý, rychlý ani okamžitý účinek. Někdy výběr správné metody zabere měsíce a vzájemná důvěra je na cestě k dlouhodobému odstraňování příznaků nezbytná. Pokud jste zaznamenali, že ve vašem životě je velkým problémem stres, konzultace s psychologem je na místě – vyřešení větších životních problémů je nedílnou součástí léčby.

Často se stává, že všeobecný praktický lékař rozhodne, že je zapotřebí absolvovat návštěvu u specialisty na poruchy žaludku a střev. Pošle vás pak na vyšetření do gastroenterologické nebo chirurgické ambulance.

Je IBS onemocněním závažným?

IBS je funkční onemocnění, což znamená, že nezpůsobuje trvalá fyzická poškození trávicího traktu. Není zde nebezpečí rakoviny, zánětu nebo náhlé příhody břišní. V tomto smyslu IBS není závažným onemocněním. IBS je poruchou funkce střev, která nepracují tak, jak mají. Pracují příliš pomalu, nebo příliš rychle, příliš málo, nebo naopak – příliš se nadýmají. Tato porucha se podepisuje na duševní pohodě a životním komfortu. Skutečnost, že musíte svůj osobní a profesní život podřídit pochodům svých střev, může být skutečně frustrující. Někteří lidé se izolují od svých přátel, vzdávají se svých oblíbených volnočasových aktivit, například sportů, cestování, jsou nešťastní z toho, že nejsou schopni ovládat své tělo, nebo mají špatnou náladu doma i v práci. Dopady IBS na náš životní komfort mohou být ještě závažnější. V tomto smyslu je IBS závažnou chorobou – může nepozorovaně změnit váš přístup k okolí a světu. Nenechte se však odradit. Nikdy není moc pozdě. Pamatujte, že tuto chorobu lze dobře zvládnout a že existují mnohé způsoby, jak se vrátit ke komfortnímu životu a opět si sám sebe vážit.

Co pomáhá v případě IBS?

Zásadní je upravit svou stravu a stravovací návyky. Jídelníček by měl být vždy sestaven dle aktuálně se vyskytujících symptomů.

V případě zácpy nebo nadýmání je velmi užitečná pravidelná fyzická aktivita. Nemusí to nutně znamenat, že si okamžitě pořídíte permanentku do tělocvičny nebo se zúčastníte maratonu. Zpočátku bude stačit půlhodinová procházka, ideálně každý den. Ukázalo se, že nezáleží na druhu aktivity, velmi důležitá je však pravidelnost. Stejně jako ve všem, ani zde neexistuje univerzální řešení. Je však důležité věnovat se fyzické aktivitě, která vás baví, protože jedině tak je jisté, že v ní vytrváte. Najděte si takové cvičení, které je pro vás nejpříjemnější a které nejlépe zapadá do vašich každodenních povinností. Choďte, plavte, tancujte nebo cvičte jógu. Hlavně dbejte na to, abyste to dělali pravidelně. Uvidíte, že dlouhodobá a pravidelná fyzická aktivita vám přinese zřetelnou úlevu a zlepší kvalitu vašeho života.

Kdy dochází k záchvatům IBS?

Symptomy IBS mohou vyvolat různé faktory. Nejčastěji jsou to stres a nevhodné jídlo.

Stres nemusí být vždy zjevný. Vyvolávají jej konflikty nebo náročné situace na pracovišti, ve vaší rodině, doma. Bojíte se něčeho? Podřizujete se skutečně své kariéře? A co váš soukromý život? Stojí něco v cestě pozitivním a nadějným vyhlídkám vašeho budoucího života? Cítíte se šťastni? Pokud ne, co tomu brání? Zamyslete se, zda jsou negativní emoce a škodlivé situace spojeny se záchvaty bolesti břicha nebo nutností navštívit toaletu. Přiznání skutečnosti, že stres má vliv na váš život a zdraví, je prvním krokem k léčbě IBS.

Některé potraviny mohou způsobit opakovaný výskyt nebo prohloubení symptomů IBS. Pozorujte svůj organismus a pokuste se zjistit, po jakých druzích potravin se cítíte hůře. Zpravidla není těžké je odhalit, stačí jen sledovat vazbu mezi následkem a příčinou, tedy mezi bolestí břicha, nadýmáním, zácpou nebo průjmem a potravinami, které jste snědli. Pokud máte stále pochybnosti a nejste s jistotou schopni určit, které potraviny vám vyhovují a které nikoli, veďte si poctivé denní záznamy, stravovací deník – pište si, co jste snědli a které symptomy se poté objevily.

Zamyslete se nad tím, zda neužíváte nové léky. Pokud začnete užívat nový lék, může to mít vliv na symptomy týkající se vašeho zažívacího traktu. Málokdo si toto uvědomí. Nezapomeňte se o novém léku poradit se svým lékařem!

Jak žít s IBS? Lze jej vyléčit?

Třebaže vám nikdo nemůže slíbit, že se vaše symptomy nikdy nevrátí, rozhodně je možné je zmírnit a snížit jejich frekvenci. Klíčem k úspěchu je svědomitý přístup k tomuto problému. Je nutné konzumovat stravu, která vám vyhovuje, zmírnit stres a zlepšit emocionální sebedůvěru, pravidelně se věnovat fyzické aktivitě a také užívat správné doplňky stravy. Je to dlouhodobý závazek a vyžaduje pevné odhodlání začít se o sebe správně starat.

Vaše strava by měla obsahovat vlákninu, probiotika a prebiotika – vaši střevní mikroflóru je nutné obohatit o prospěšné symbiotické bakterie, které ve střevech znovu nastolí stav přirozené rovnováhy. Probiotika lze získat z běžné potravy, jako jsou jogurty obsahující živé bakteriální kultury, kysané zelí, kefír nebo třeba tradiční podmáslí. Další možnost představují potravinové doplňky, které seženete v lékárnách či na e-shopech.

Vyhněte se nepříjemnému prostředí, zvažte návštěvu psychologa, pokud pod vlivem stresu cítíte, že ztrácíte kontrolu nad sebou samým. Začněte chodit do posilovny, bazénu nebo jděte každý den na 20–30minutovou procházku. Je čas na dlouhodobou změnu vašeho života – pomůže vám omezit frekvenci symptomů IBS.

Jaké doplňky stravy na IBS lze doporučit?

Ke stabilizaci tohoto onemocnění jsou vzhledem k rozmanitosti symptomů IBS používány různé přípravky.

IBS obecně – probiotika Lactobacillus, Bifidobacterium
Specifické projevy IBS:

  • Průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha a jiné obtíže vztahující se trávicímu traktu.
  • zácpa – rozpustná vláknina, jitrocel písečný
  • průjem – probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii
  • nadýmání – trávicí enzymy