Co je IBS?

Co je IBS (syndrom dráždivého tračníku)?

Anna (27 let) již půl roku zažívá záchvaty bolestí břicha, které se objevují pravidelně, zhruba jednou týdně. Kvůli bolesti je nucena vždy urychleně vyhledat toaletu, protože ví, že úlevu jí přinese pouze rychlé vyprázdnění. Bolest se může objevit v jakékoli situaci – obchodní jednání, večer v kině nebo v restauraci. Za své příznaky se stydí a cítí se bezmocná. Je skutečně nepříjemné vědět, že může kdykoli nastat situace, kdy si bude muset nutně odskočit. Anna se považuje za úspěšnou ženu, má ráda své povolání, třebaže je poněkud stresující. Neví však, že ve skutečnosti je za její zažívací potíže zodpovědný právě stres. Anna má IBS.

IBS, zvaný rovněž „syndrom dráždivého tračníku“ nebo hovorově „střevní neuróza“, je chorobou, která postihuje přibližně 20 procent z nás. Častěji jsou jí postiženy mladé ženy, neznamená to však, že mužů by se toto onemocnění netýkalo. Není známo, proč jsou právě ženy takto zásadně znevýhodněny. Roli mohou hrát hormony nebo se může jednat o odlišnou reakci na duševní napětí všedního dne. Původ této nemoci stále není znám, obecně se však má za to, že přímou příčinou IBS je nefunkční tzv. osa střevo–mozek, na což výrazně působí dlouhodobý stres.

Hlavním příznakem IBS je bolest břicha. Bolest je střídavě spojena se změnami konzistence stolice a frekvence návštěv toalety. Někdy se vyskytne zácpa, jindy průjem. Typické je rovněž nadýmání nebo nadměrná plynatost. Obvykle tento stav trvá několik měsíců a symptomy se vyskytují opakovaně, zhruba jednou týdně. Bolest břicha, obvykle v podbřišku, zpravidla zmizí po návštěvě toalety, třebaže to není pravidlem, a někdy může trvat i několik hodin. Není pociťována vždy na stejném místě – typicky se přesouvá po celém břiše.

Vyskytuje se rovněž řada dalších potíží: někteří lidé zaznamenali, že příznaky zhoršují některé potraviny, jiní jsou znepokojeni výskytem hlenu ve stolici.

A to není všechno. Osoba postižená syndromem IBS může trpět chronickou únavou, bolestmi hlavy, bolestmi svalů, bolestmi v zádech, výkyvy nálady (splín, deprese), a dokonce také poruchami spánku (nespavost, obtíže s usínáním nebo ospalost během dne).

Příznaky IBS se mohou u různých osob lišit a mohou být odlišné také v rámci jedné osoby v průběhu času. Jednoduché pravidlo neexistuje. Je však možné pozorovat, který z příznaků, doprovázejícím bolest břicha, je tím převládajícím. Nejčastěji se jedná o:

  • vodnatou stolici nebo průjem,
  • zácpu,
  • nadýmání.

Pokud máte obdobné příznaky, ale nejste si jisti, zda se jedná o IBS, udělejte si tento odborný interaktivní test, který vás zbaví pochybností.

Můžete se rovněž obrátit na lékaře (praktického nebo gastroenterologa), který posoudí, zda se jedná právě o syndrom dráždivého tračníku. Neexistuje žádné jednoduché vyšetření, které by jej odhalilo s jistotou. Lékař může nařídit diagnostická vyšetření, která vyloučí jiná, závažnější, onemocnění s obdobnými příznaky. Je však nutná další lékařská péče.

Důležitou součástí léčby jsou také probiotika – živé mikroorganismy, které obnovují rovnováhu střevní mikroflóry. U průjmové formy IBS odborníci doporučují dlouhodobou léčbu klasickými probiotiky doplnit o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii, které mají schopnost vázat na sebe patogenní bakterie nebo toxiny, a tím je neutralizovat. Při potížích provázených zácpou je vedle probiotik vhodné zařadit dostatečné množství vlákniny a u nadýmavé formy trávicí enzymy, které omezují nadýmání, plynatost, křeče a bolesti. Přípravky, které obsahují všechny tyto podpůrné složky, seženete volně v lékárnách či na e-shopech.