Máte IBS ?

IBS a osobní rozvoj

Překonávání překážek

Během stresových období našeho života může být dokonce i příprava na práci náročnou záležitostí. Záchvat IBS se může dostavit v ten nejméně očekávaný okamžik, ale stresová období jsou ta nejpravděpodobnější. „Několikrát jsem přišla o několik minut pozdě do práce, protože jsem nebyla schopna doma odejít z toalety,“ říká Darina (42 let) – „a už mně dochází argumenty k tomu, abych vedoucímu vysvětlila, co se se mnou děje."

„Měl jsem strach, že ztratím zaměstnání,“ říká Pavel (37 let), který musí také kvůli IBS často chodit na toaletu. Mnohokrát se stávalo, že nemohl úspěšně dokončit svůj projekt. Jeho kolegové se víc než jednou vyjádřili, že je pro ně těžké s ním v týmu spolupracovat a někdy ho i považovali za vyloženého lenocha.

Darina držela své onemocnění v tajnosti. Myslela si, že její zaměstnavatel jí neporozumí, pokud by se dozvěděl důvod jejích častých absencí a zhoršené výkonnosti v zaměstnání. Tak jako ostatní lidé s vážnými příznaky IBS se smířila s faktem, že nikdy nebude mít skvělou kariéru. „Nemohu se soustředit na projekt – když přijdou bolesti, moje hlava je jako zastřená.“ zachvěje se Darina při vzpomínce na těžké chvíle, které zažila v zaměstnání.

„Existuje jen jedna rada pro osoby trpící IBS, jako jsem já“, říká Pavel. „Pokud nemoc narušuje vaši práci, dělejte co je ve vašich silách, abyste zabránili opakování potíží.“

Asi až 90 % lidí s opakujícími se symptomy, jako je průjem, nadýmání, zácpa a bolest břicha, nehledají odbornou pomoc a doufají, že příznaky zmizí samy od sebe. Na druhé straně, chybí-li jakákoli forma zásahu, znamená to, že základní příčina nemoci se neřeší, což znamená, že naděje na vymizení symptomů je mizivá. Horší výkonnost v práci a obava z neuspokojivého výkonu zdvojnásobuje dopady ze strachu z recidivy nemoci, z nutnosti návštěvy toalety a ze špatného mínění spolupracovníků. Tímto způsobem vzniká začarovaný kruh, který se dál roztáčí.

Náklady za absence v zaměstnání osob trpících IBS, jako je Darina nebo Pavel, jsou statisticky dvojnásobně velké ve srovnání s náklady v případě běžných zaměstnanců. Není pochyb o tom, že zaměstnavatelé tyto údaje znají. Bohužel i v bohatých západních zemích není snadné požadovat nemocenské dávky z důvodu IBS. Když ale v roce 2014 byl jednomu australskému občanu trpícímu IBS přiznán invalidní důchod, stala se tato zpráva senzací.

http://www.adelaidenow.com.au/news/south-australia/man-awarded-disability-support-pension-for-suffering-irritable-bowel-syndrome/news-story/ed8daf5b2b7eb61d357c73002d7974ca

To tedy znamená, že Pavlovu radu, dělat co možná nejvíce pro to, aby nedocházelo k opakování nemoci, lze jen vřele doporučit. „Když se lékař zmínil, že IBS je nemoc, kterou lze s trochou úsilí léčit, začal jsem si vést deník, kam jsem pečlivě zapisoval to, čím procházím. Znamenal jsem si, co jím, co dělám, když mám stres, a také jsem si zaznamenával své návštěvy toalety. Požádal jsem v zaměstnání, jestli bych mohl občas pracovat z domova. Dal jsem se na běhání, začal jsem se vyhýbat potravinám, které mi nedělaly dobře. Staral jsem se o svou střevní mikroflóru tím, že jsem bral probiotické doplňky. Zažil jsem momenty marnosti, kdy se zdálo, že nic nezabírá. Jsem ale systematický člověk a nevzdal jsem se. V určitém okamžiku se můj problém začínal vytrácet. Už jsem neměl záchvat IBS několik roků, ale stále cvičím a sleduji svůj jídelníček. Nedávno se můj vedoucí dokonce zmínil o zvýšení platu. Těmto problémům se dá odpomoci, ale existuje tu ještě mnoho věcí, které je třeba změnit.“

 • Změňte svůj jídelníček.
 • Užívejte doplňky s probiotiky, jejichž účinek se při IBS doložil, viz článek Probiotika - zdraví vašich střev. Obsahují organismu prospěšné bakterie v obrovském počtu, a mohou ovlivnit nejen bolesti a nadýmání, ale zlepšit i vyprazdňování střeva a napomoct k obnovení a udržení přirozené rovnováhy střevní mikroflóry. Doplňky stravy s probiotiky jsou volně k dostání v lékárnách a na e-shopech.
 • Změňte tempo svého života.
 • Udělejte vše pro to, abyste pravidelně odpočívali.
 • Scházejte se s přáteli a členy rodiny.
 • Najděte si čas na své koníčky.
 • Poraďte se s lékařem.
 • Léčte IBS.

Vaše kariéra počká – jakmile překonáte příznaky nemoci, roztáhněte svá křídla!

 • 15 % lidí s IBS se kvůli nemoci vzdalo svého zaměstnání
 • 20 % lidí změnilo zaměstnání
 • 10 % muselo změnit rozvrh práce
 • 20 % chodilo pozdě do práce nebo odcházelo z práce dříve
 • 25 % nebylo povýšeno
 • 10 % přešlo na odlehlé pracoviště.