Máte IBS ?

Jak poznám, že trpím chronickým stresem?

Pokud přemýšlíte o tom, jak hodně stres ovlivňuje váš život, může to znamenat, že jste začali vnímat určité chování či emoce, které mají významný dopad na vaše reakce nebo obecný pocit pohody. Ale to je správně, protože kladení těch vhodných otázek sám sobě a sebepozorování, stejně jako pozorování svého prostředí, jsou prvními kroky k boji s chronickým stresem.

K přibližnému posouzení toho, do jaké míry vaše tělo ovlivňuje chronický stres, potřebujete dvě věci:

  • znalost změn způsobených stresem,
  • sebepozorování těchto změn.

Jaké změny jsou způsobovány stresem?

To, co hovorově nazýváme „stresem“, není ničím jiným než fyziologickou, podvědomou reakcí našeho organizmu na stresor – nebezpečí. Spouštěla se už u neandrtálců, jako syntetická droga, v situacích „bojuj, nebo uteč“, jako jsou setkání tváří v tvář s tygrem nebo napadení zraněným mamutem. Tato reakce způsobuje mimo jiné nával hormonů (adrenalin, kortizol), které mají například zvýšit sílu svalů, zostřit smysly, zrychlit dýchání a dodat krev do srdce a mozku za účelem pomoci jedinci fungovat s vyšší kapacitou. Bohužel evoluce nedrží krok s vývojem civilizace a dnes zakoušíme stejnou reakci na nebezpečí téměř každý den – ale nemůžeme bojovat nebo utéct, takže neuvolňujeme stres. Na místo toho v sobě potlačujeme emoce, odpor, agresi, zlost, pocit bezmoci. A to vše, zcela podle pravidel fyziky a chemie, poškozuje naše orgány jeden po druhém, a způsobuje tak určité příznaky.

Příliš častý stres narušuje také naši přirozenou střevní rovnováhu, která je klíčem k pevnému zdraví. Místo přátelských bakterií se pak ve střevech začínají množit škodlivé mikroorganismy. Nejpřirozenější způsob, jak obnovit střevní mikroflóru, je dodat tělu probiotika – ať již formou stravy (zakysané mléčné výrobky, kysané zelí, kvašené okurky), nebo prostřednictvím potravinových doplňků, které jsou volně k zakoupení v lékárnách a na e-shopech.