Jak žít s IBS?

Probiotika – zdraví vašich střev

Proč má bakteriální flóra střev tak velký význam?

V našich střevech se nachází asi 100 bilionů bakterií. Díky tomuto faktu neonemocníme, protože tyto bakterie žijí v symbióze s naším organizmem. Účastní se trávení a vstřebávání potravy, pomáhají našemu imunitnímu systému chránit naše tělo před patogenními bakteriemi a to tak, že jim nedovolí se rozmnožovat do té míry, aby mohly našemu tělu uškodit. Bakteriální flóra v našich střevech produkuje celou řadu sloučenin, které pronikají do krevního oběhu a ovlivňují tak celý organizmus, dokonce i náš mozek. I když není příčina vzniku IBS zcela přesně známa, je velmi pravděpodobné, že narušené signální dráhy mezi střevní mikroflórou a mozkem k rozvoji IBS přispívají.

Střevní bakterie jsou citlivé k mnoha faktorům, např. složení naší stravy, životní styl, stres, nemoci a užívání léků (zvláště antibiotika!). Každé narušení rovnováhy střevní mikroflóry vede k méně či více závažným potížím, od plynatosti a poruch trávení, až po průjmy a poruchy imunitního systému.

Vědci se domnívají, že změny v naší střevní mikroflóře mohou být příčinou mnoha vážných nemocí, jako je cukrovka, záněty, duševní a neurologické poruchy. Je velmi dobře známo, že v některých případech se IBS vyvinul po infekci v trávicím ústrojí – pravděpodobně v důsledku samotné infekce, ale je také možné, že příčinou byla léčba antibiotiky.

Probiotika a jejich účinky

Probiotika jsou mikroorganizmy, jejichž konzumace má mnoho přínosů pro zdraví. V tomto smyslu jsou protikladem k patogenům. Jedná se o prospěšné bakterie, které potlačují střevní infekce, podporují trávení a optimální pohyb střev a mají schopnost obnovit a udržet přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry, což je nezbytné nejen pro dobré zažívání, ale i normálně fungující imunitu. Navíc jsou schopné přežít kyselé prostředí žaludku a lze je podávat ústy (kromě přirozených zdrojů probiotik, kterými jsou např. kysané mléčné výrobky, je možné využít také doplňky stravy, jež jsou volně dostupné v lékárnách). Je mnoho klinických studií, které prokázaly, že určité bakterie jsou výjimečně prospěšné při léčení nemocí trávicího ústrojí.

Odborníci se shodují, že v případě IBS lze vřele doporučit normalizaci funkce střev promocí probiotik, jako jsou Lactobacillus a Bifidobacterium. Mikrobiologická vyšetření osob, trpících syndromem IBS, ukázala, že právě tyto bakterie v jejich střevech chybí. Probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii se používají k léčení průjmu už dlouhá léta a jejich použití je podloženo řadou studií. Probiotika mohou obnovit rovnováhu střevní mikroflóry, ale nejen to, potlačují i střevní infekce, podporují trávení, produkují prospěšné látky (např. kyselinu mléčnou, vitaminy, mastné kyseliny s krátkým řetězcem) a normalizují peristaltiku střev.

Četné výzkumy prokázaly úlohu probiotických bakterií v syndromu IBS:

  • Bakterie Lactobacillus acidophilus přinášejí úlevu od bolesti břicha.
  • Lactobacillus rhamnosus zmírňuje střevní křeče.
  • Směs Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantartum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactic, Bifidobacterium longum příznivě ovlivňuje symptomy IBS.