Jak žít s IBS?

Proč nezatracovat turecké záchody

Bojíte se chodit na výlety či jezdit na kole kvůli tomu, že by vás mohla „přepadnout potřeba“? Podle některých odborníků je „odskočení si do lesa“ to nejlepší, co můžete udělat. Při dřepu totiž dochází k plnému uvolnění svěrače a otevření střeva. Díky tomu má konečník ideální podmínky a nic nebrání snadnému a úplnému vyprázdnění. Dle německé bioložky Guilie Endersové navíc snižuje vylučování v podřepu riziko výchlipky v tlustém střevě a hemeroidů.

Vyzkoušet to v praxi můžete nejen při příštím výletě v lese, ale i na pracovní cestě či dovolené ve východní Evropě, Africe, Jižní Americe, na Blízkém východě a v Asii, kde jsou „turecké záchody“ stále ještě častou praxí. Například Japonsko se na olympijské hry v Tokiu v roce 2020 připravuje právě tak, že v turisticky atraktivních místech turecké záchody nahradí pro nás klasickými toaletami. Ty totiž dle průzkumu pro japonského výrobce toalet Toto preferuje osm z deseti zahraničních turistů.

Podřep nejen vyžaduje menší úsilí, ale navíc šetří čas. Z izraelské studie uskutečněné v roce 2003 vyplývá, že zatímco na klasickém záchodě trvá defekace průměrně přes 2 minuty, v podřepu to je jen necelá minuta.

Co jste možná nevěděli o splachovacím záchodu:

  • první splachovací záchod vynalezl John Harington pro britskou královnu Alžbětu první a pojmenoval ho „the Ajax“
  • Francie se velmi rychle inspirovala
  • první porcelánovou toaletu vyrobil Thomas Twyford v roce 1885
  • úniku zápachu z kanalizace zabraňuje sifon, který je jakýmsi vodním uzávěrem
  • v míse je pouze malé množství vody, které stačí na vytvoření vzduchového uzávěru v sifonové rouře
  • při spláchnutí dojde k zaplnění sifonu a tedy k vyprázdnění obsahu mísy
  • nejčastějším způsobem splachování je tzv. přímý splachovač, kdy po stisknutí tlačítka nebo zatažení za páku dojde k otevření ventilu