Jak žít s IBS?

Prospěšná role vlákniny

Vláknina je směs nestravitelných nebo jen částečně stravitelných polysachyridů, které se nacházejí v potravinách rostlinného původu. Vláknina se v zažívacím traktu nevstřebává, ale pro naše zdraví je nepostradatelná.

V podstatě existují dva druhy:

  • Rozpustná vláknina, která se rozpouští v obsahu tlustého střeva, absorbuje vodu, bobtná a fermentuje – proto může být zdrojem energie pro střevní mikroflóru (má prebiotické vlastnosti).
  • Nerozpustná vláknina, která nefermentuje (není zdrojem energie). Zvětšuje objem obsahu ve střevech a tím ovlivňuje střevní motilitu a pomáhá trávenině rychleji procházet střevy.

Oba tyto typy vlákniny jsou nutné k normální funkci zažívacího ústrojí. Nicméně v případě specifických příznaků jako je zácpa nebo nadýmání, je nutné vybrat optimální vlákninu v souladu s aktuálním stavem. Tak například v případě průjmu je třeba se vyhýbat nerozpustné vláknině. Rozpustnou vlákninu bychom měli omezit v případech zvýšeného nadýmání, ale naopak zvýšit její příjem při zácpě. Rozpustná vláknina má ještě další funkci – je „prebiotická“ - tzn. že ve střevech pozitivně ovlivňuje růst a aktivitu prospěšných střevních bakterií, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Při léčbě IBS se s úspěchem používá suplementace probiotiky, což jsou prospěšné bakterie, které jsou přirozenou součástí vyvážené, správně fungující střevní mikroflóry a jež dokáží tuto přirozenou rovnováhu obnovit a přispět k jejímu udržení.

Při léčbě IBS byl prozkoumán obzvlášť bohatý zdroj vlákniny, rostlina zvaná Jitrocel blešníkový. Bylo prokázáno, že:

  • Pomáhá vytvářet normální konzistenci stolice, kdy kolem ní vytvoří měkký rosolovitý obal, který usnadňuje pohyb stolice v distantní části tlustého střeva a její vyprazdňování.
  • Vláknina z jitrocele změkčuje stolici, takže zvyšuje frekvenci vyprazdňování.
  • Snižuje bolestivé tlačení a pnutí v případě zácpy.

Tyto kvality činí z jitrocele z něho činí ideální volbu pro osoby, jejichž převažujícím příznakem při IBS je zácpa. Ale může se užívat i k normalizaci funkce střev a také pomáhá v léčbě dalších typů IBS.

Příjem vlákniny by měl být kolem 30 g za den. Vědecký výzkum prokázal, že užívání jitrocele jako zdroje rozpustné vlákniny nejen snížilo symptomy IBS, ale ukázalo mnoho dalších zdravotních přínosů, např. zlepšení metabolizmu cukrů, snížení hladiny cholesterolu v krvi, hubnutí.

Vláknina je bezpečným doplňkem potravy, avšak při jejím užívání se doporučuje postupné zavádění. Zpočátku se podávají nižší dávky, které se postupně zvyšují. Velká dávka na začátku užívání může vyvolat nadýmání.