Máte IBS ?

Stres ze zkoušek útočí na naše zažívání

Zkouškové období je pro většinu studentů spojeno se stresem. Ten může být v rozumné míře dobrým pomocníkem. Pokud je ho ale příliš, vyhlásí v organismu stav „bojové pohotovosti“ a vyvolá řadu nežádoucích reakcí. Mezi nejčastější patří bolesti břicha, průjmy nebo nadýmání.

Ačkoli jde o zdánlivě banální zdravotní komplikace, které čas od času potrápí každého z nás, může se stát, že opakovaný stres spustí řetězec nepříjemných příznaků, které dospějí až do stadia propuknutí nějaké nemoci, jako je například syndrom dráždivého tračníku (známý také pod zkratkou IBS – Irritable Bowel Syndrome). Asi 15 % lidí prožívá podobné trable až několikrát do týdne.

Základem je správná diagnóza


„Pro syndrom dráždivého tračníku jsou typické bolesti břicha doprovázené potížemi s vyprazdňováním stolice – zácpou nebo průjmem. Častým problémem bývá také nadýmání a pocit břišního dyskomfortu. Přestože jde o problém velmi častý, nejedná se o závažné onemocnění. Pokud je diagnóza stanovena správně, nejsou tito pacienti ohroženi ve zvýšené míře ani rakovinou tlustého střeva, ani jiným závažným onemocněním,“ říká MUDr. Martin Bortlík, Ph.D. z 1. lékařské fakulty UK. Každodenní život s touto diagnózou však není vůbec snadný a pacienti musí překonávat řadu nepříjemných překážek.

Když se život promění v peklo…

V posledních 7–8 letech mě tyto potíže, které lékař vyhodnotil jako dráždivý tračník, provází prakticky neustále, a to vždy ve dnech, kdy musím brzy ráno vstávat. Nechápu to, ale je to tak. Jakmile se probudím o něco dřív, cítím, jak se mi nafukuje břicho, a musím běžet na záchod. Poslední ročník na vysoké škole byl pro mě doslova peklo, protože většina přednášek začínala brzy ráno. Z toho jsem vždy 20–30 minut trávil zavřený v koupelně a na toaletě. S tím se samozřejmě pojily i další komplikace. Často jsem chodil pozdě, nebo jsem musel zůstat doma, protože to zkrátka jinak nešlo. Bojím se, že s tímhle handicapem si budu v budoucnu jen těžko hledat práci na plný úvazek,“ líčí svou zkušenost Marek (22 let). Spouštěčem potíží bývá někdy i nevhodná strava, podobně jako v případě Davida (23 let): „Večer jsme si s kamarády na koleji objednali pizzu. Jedli jsme a bavili se. Všechno bylo v pohodě. Další den jsem šel do školy na přednášku a tam to začalo. Nejdřív jsem vnímal jenom mírné nadýmání, které ale během několika minut zesílilo, a pak jsem ucítil strašné křeče v břiše. Asi to na mně bylo vidět, protože můj spolužák se zeptal, co mi je, že jsem tak strašně bledý... Musel jsem pryč. Nebyl jsem už schopen napsat ani řádek, nevnímal jsem nic z toho, co říkal přednášející. Cesta domů, to byla ta nejhorší muka, jaká jsem kdy zažil. Ty bolesti bych nepřál ani nepříteli.“

Neriskujte depresi a svěřte se


Syndrom dráždivého tračníku může být navíc spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolestmi hlavy, svalů a zad nebo výkyvy nálad – a to vše nemoc ještě víc zhoršuje. Jak se dostat ven ze začarovaného kruhu? V první řadě zanechte stranou ostych a zajděte k lékaři. K tomu se bohužel odhodlá pouze třetina pacientů. Mnoho nemocných své potíže tají, dokonce i před rodinou a nejbližšími přáteli. Tím se ale problém nevyřeší, právě naopak. Pacient zůstane se svou nemocí sám, v naprosté izolaci, a odsud je už pouze krůček k depresím.

Chcete mít jasno? Otestujte se!

Pokud stále ještě váháte, jestli vaše zažívací trable nejsou jen banalitou, se kterou nemá smysl „obtěžovat“ lékaře, otestujte se. Odpovíte-li na následující otázky 2krát či vícekrát ANO, pak je pravděpodobné, že trpíte syndromem dráždivého tračníku.

  1. Míváte bolesti břicha minimálně 3krát do měsíce?
  2. Jsou tyto bolesti spojené s jedním z dalších příznaků, jako je zácpa, nadýmání či průjem?
  3. Opakují se tyto problémy déle než 3 měsíce?
  4. Stává se vám, že kvůli zažívacím potížím musíte přerušit své plány nebo pozměnit svůj denní režim?
  5. Zhoršují se tyto potíže v období stresu?

Abyste měli opravdu jistotu, vyplňte si ještě podrobnější test na www.cojeIBS.cz. Zodpovězení 12 otázek vám zabere jen několik minut, a rázem budete mít jasno. Pokud je výsledek testu pozitivní, je třeba co nejdřív začít s léčbou. Syndrom dráždivého tračníku se podle příznaků dělí na 3 typy, přičemž u každého je třeba zvolit jiná režimová opatření:

  • IBS doprovázené průjmy – ke zmírnění příznaků přispívá úprava jídelníčku a probiotická léčba doplněná o probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii.
  • IBS doprovázené zácpou – v tomto případě je důležitý nejen příjem probiotik, ale také vlákniny.
  • IBS smíšeného typu (střídání zácpy a průjmu) doprovázené nadýmáním – řešením je odpovídající úprava jídelníčku, probiotika a užívání trávicích enzymů.