Otázky a odpovědi

 

Je zde IBS odjakživa?

Prevalence IBS zůstává přibližně stejná. V průběhu času u některých lidí příznaky IBS vymizí a u jiných se naopak objeví.

Může laktózová intolerance způsobovat IBS?

Laktózová intolerance může způsobit podobné příznaky jako IBS. Stejná osoba může mít laktózovou intoleranci a IBS zároveň, ale jedná se o dva rozdílné stavy, které se léčí jiným způsobem.

Mohou bakterie ovlivnit příznaky IBS?

Ve střevech jsou miliardy bakterií. Některé pomáhají udržet normální funkci střev a jiné mohou způsobit záněty a infekce.

Pokud se změní rovnováha mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi ve střevě, může být negativně ovlivněna funkčnost gastrointestinálního traktu a mohou vznikat různé chronické gastrointestinální potíže.

Co znamená „irritable“ (dráždivý) ve zkratce IBS (irritable bowel syndrome)?

Dráždivý znamení, že nervy nacházející se na střevních stěnách jsou neobvykle citlivé. To znamená, že i běžné každodenní podmínky, které mohou stimulovat střevo – stravování, menstruační období, stres v práci aj. – mohou vést k silnější reakci u osob trpících syndromem dráždivého tračníku.

Může menstruační cyklus ovlivnit symptomy IBS?

Funkce střev může být ovlivněna také vlivem hladiny ženských hormonů. Symptomy se mohou v průběhu cyklu zhoršit, zejména v období menstruace.

Jak moc běžné je toto onemocnění?

Prevalence syndromu dráždivého tračníku je až 15 % populace a jedná se o nejběžnější poruchu gastrointestinálního traktu. Postihuje muže i ženy, dospělé i děti.

Je IBS vážné onemocnění?

U některých lidí způsobuje IBS mírnější příznaky, které jsou zvládnutelné a nezasahují do každodenních činností. Pro některé však může IBS významně narušit kvalitu života a ovlivnit jejich denní režim, práci, koníčky aj.

Jak poznám, že trpím IBS?

Lékař diagnostikuje syndrom dráždivého tračníku pečlivým prozkoumání všech příznaků, vyšetřením, a vybranými diagnostickými postupy. Před navštívením lékaře si však můžete zkusit náš samo diagnostický test, na základě něhož můžete zjistit, zda existuje pravděpodobnost, že se onemocnění týká i Vás. Pro přesnou diagnostiku je však nutné navštívit lékaře.

Může být IBS rizikovým faktorem pro další vážná onemocnění?

Neexistují dlouhodobé organické komplikace spojené s IBS. Jakmile je provedena adekvátní diagnostika, nejsou častější preventivní prohlídky u osob trpících IBS bezpodmínečně nutné.

Ovlivňují různé potraviny příznaky IBS?

Toto se liší člověk od člověka. Některé potraviny obecně dráždí zažívací trakt a u lidí, kteří mají IBS, pak konzumace těchto potravin může příznaky syndromu zhoršit. Pomůže Vám, pokud identifikujete potraviny, které dělají potíže právě Vám. Zjistěte si více informací o potravinách, které mohou způsobovat nadýmání, průjem nebo zácpu.